Kasiinode sulgemisega eriolukorras on populaarsust kogunud veebipõhised uudsed lahendused, mis võivad kaasa tuua ootamatuid negatiivseid tagajärgi. Mängukäitumine kasvab tingimustes, kus meelelahutuslike tegevuste ja sotsiaalsete kontaktide võimalused on piiratud ning töötuse määr ühiskonnas suurenenud.
Inimesed kasutavad hasartmängimist, et stressiga toime tulla või muremõtetest eemale pääseda. Kuid stress ja negatiivsed elusündmused on seotud nii probleemse hasartmängimise kujunemise kui ka selle raskusastmega (Bergevin, 2006; Buchanan, 2020). Negatiivsed elusündmused mõjutavad eriti tugevalt neid, kes muidujuhul ei kasuta hasartmängimist probleemidega toimetulekuks (Wang, 2020). Veebipõhiseid hasartmänge peetakse rohkem sõltuvust tekitavamateks, sest seal esineb rohkem „peaegu võite“, mis süvendavad sõltuvust (Zack, 2019). Probleemsetele hasartmängijatele on stress nii triggeriks kui tagasilanguse põhjuseks (Morasco, 2007). Stressi mõjul teevad inimesed ka riskantsemaid hasartmängu otsuseid (Biback, 2015). Hasartmängimist nähakse tihti lahendusena finantsprobleemide lahendamisel (Buchanan, 2020). Tänase olukorra valguses võib probleemse hasartmängimise riskideks pidada töötust, töötu abiraha saamist, depressiooni, ärevust, alkoholi ja uimastite kasutamist (Johansson, 2009). Seega on praeguste arengute valguses oodata palju uusi hasartmängijaid.
Näiteks Hiinas on eriolukorra tõttu online mängimine kasvanud ligi 50%, online hasartmängimine ligi 90% ja serverid ütlevad suure koormuse tõttu üles. Ka Euroopas on täheldatud veebipõhise hasartmängimise tõusu ja Briti tervishoiusüsteem hoiatab pandeemiast tulenevate veebis kasvavate hasartmänguohtude eest. Kasiinosaalide sulgemisega teevad hasartmängu korraldajad enamast rohkem reklaami online kasiinodele ning spordivõistluste keelamise tõttu on kihlveokontorid ja hasartmängukorraldajad turule tulnud täiesti uute lahendustega. Tõusuteel on ka illegaalsete hasartmänguportaalide kasv, kus panustatakse muuhulgas näiteks koroonaviiruse leviku ja sellest tulenevate surmade üle. Arvatakse, et veebipõhised mängukorraldajad võidavad koroonapandeemiast enim.
Kui Ühendriikides on eriolukorra tõttu huvigrupid nõudnud hoopiski leebemaid tingimusi online kasiinode lihtsamaks avamiseks, siis teistes riikides on hasartmängudega kaasnevate muutustega toimetulekuks kasutusele võetud erimeetmed. Belgias ja Suurbritannias piiratakse panuste suurust, Hispaanias hasartmängude reklaami kellaaega, Austraalia piirab ligipääsu rahvusvahelistele hasartmängulehtedele, Lätis ja Portugalis on veebipõhine hasartmängimine kuni eriolukorra lõppemiseni osaliselt või täielikult keelatud ning Taanis piiratakse lubade väljastamist hasartmängukorraldajatele.
Hoidke ennast ja teisi!
Allikad:
Bergevin, T., Gupta, R., Derevensky, J., & Kaufman, F. (2006). Adolescent gambling: Understanding the role of stress and coping. Journal of Gambling Studies, 22(2), 195-208.
Biback, C., & Zack, M. (2015). The relationship between stress and motivation in pathological gambling: A focused review and analysis. Current Addiction Reports, 2(3), 230-239.
Buchanan, T. W., McMullin, S. D., Baxley, C., & Weinstock, J. (2020). Stress and gambling. Current Opinion in Behavioral Sciences, 31, 8-12.
Johansson, A., Grant, J. E., Kim, S. W., Odlaug, B. L., & Götestam, K. G. (2009). Risk factors for problematic gambling: A critical literature review. Journal of Gambling Studies, 25(1), 67-92.
Morasco, B. J., Weinstock, J., Ledgerwood, D. M., & Petry, N. M. (2007). Psychological factors that promote and inhibit pathological gambling. Cognitive and behavioral practice, 14(2), 208-217.
Wang, C., Neighbors, C., Cunningham-Erdogdu, P., Steers, M. L. N., & Weinstein, A. P. (2020). Stressful Life Events and Gambling: The Roles of Coping and Impulsivity Among College Students. Addictive Behaviors, 106386.
Zack, M., George, R. S., & Clark, L. (2019). Dopaminergic signaling of uncertainty and the aetiology of gambling addiction. Progress in Neuro-Psychopharmacology and Biological Psychiatry, 109853.