Vastutustundliku mängurluse tööriistad on mõeldud aitama hasartmängu teenuse kasutajatel vältida võimalikke ohte. Need tööriistad on suhteliselt levinud erinevatel hasartmänguplatvormidel internetis. Tavalisemad funktsioonid on võimalus seada endale piirangud kulutatava aja või raha osas, saada tagasisidet oma hasartmängimisega seotud tegevuste kohta, teha teste enese hindamiseks või külmutada oma hasartmängukonto.
Erinevad huvigrupid on selliste abivahendite ilmnemist hasartmängusaitidel pidanud häirivaks teguriks. Lobirühmade arvates mõjuvad need mitteprobleemsetele mängijatele eemaletõukavalt, põhjustavad saidilt lahkumist ja ei toeta mängimist meelelahutuse eesmärgil. Hoolimata sellest, et empiirilised tõendid selle kohta puuduvad, kasutatakse seda seisukohta, et lõdvendada piirangute ja abivahendite kasutamise kohustust ning kujundada hasartmängupoliitikat liberaalsemaks.
Tulemused 96-st riigist näitavad vastupidist. Vastutustundliku mängurluse tööriistad tõstavad teenuse tarbijate positiivseid hoiakuid hasartmänguteenuse pakkuja suhtes. Nende vahendite ilmnemine saidil ei põhjusta hasartmänguteenusest loobumist. Võrreldes reguleeritud turuosaga on reguleerimata hasartmänguoperaatoritel kõige rohkem probleemseid mängureid. Ühtlasi on ka probleemsed mängurid need, kes panustavad ebaproportsionaalselt rohkem aega ja raha võrreldes mitteprobleemsete mänguritega.
Uuringutest selgub, et vastutustundlikku mängimist võimaldavad piirangud ja abivahendid ei vähenda hasartmängimise võlu neil, kes teevad seda meelelahutuse eesmärgil. Küll aga võivad need tööriistad aidata probleemseid mängureid. Kahjuks on just probleemsed mängurid need, kes peavad selliste abivahendite kasutamist kõige ebameeldivamaks. Selleks, et vastutustundliku mängurluse tööriistad oleksid hasartmängimise normaalne osa, tuleb need arendada meeldivamaks ja kasutajasõbralikumaks. Ühtlasi ei tasu karta, et selliste kliendikaitse strateegiate kasutamisel väheneks mitteprobleemsete klientide osakaal.
Allikad:
Fiedler, I., Kairouz, S., Costes, J. M., & Weißmüller, K. S. (2019). Gambling spending and its concentration on problem gamblers. Journal of Business Research, 98, 82-91.
Ivanova, E., Rafi, J., Lindner, P., & Carlbring, P. (2019). Experiences of responsible gambling tools among non-problem gamblers: A survey of active customers of an online gambling platform. Addictive Behaviors Reports, 9, 100161.