Selleks, et hasartmängusõltuvusest üle saada, on vaja, et Sa kõigepealt tunnistaksid oma probleemi. Paljudele hasartmängusõltlastele on see kõige raskem osa… Kuid Sa ei parane, kui vähendad oma probleemi tõsidust, tood oma mängimisele vabandusi või süüdistad teisi.
Kui oled valmis oma probleemiga tegelema, on abi käepärast! Esmalt on vaja vaid helistada MÄNGURILIINILE 15410 ja registreeruda vastuvõtule.
Hasartmängusõltuvusest ülesaamine ei ole kunagi kerge, kuid see on võimalik!
Nõustamisel ja teraapias tegeletakse hasartmängimisega seotud psühholoogiliste ja isiklike probleemidega. vajadusel saab teraapiaplaani lisada pere- või paarinõustamist.
Sageli on mänguritel lisaks hasartmängimisele ka muid probleeme, mis võivad olla liigse hasartmängimise algpõhjusteks. Teisalt tekitab mängimine probleeme juurde. Need võivad olla seotud majandusliku olukorraga, tööga, emotsionaalse seisundiga jms. Kaasneda võivad depressioon, ärevus ning alkoholi või uimastite ülemäärane tarbimine. Seisundi täpseks hindamiseks ja probleemide kirjeldamiseks viiakse seetõttu teraapia alguses läbi psühholoogiline testimine. Nii on võimalik raviprotsessis tegeleda patoloogilise hasartmängimise erinevate tahkudega, nt. käitumuslike, finantsiliste ja pereprobleemidega samaaegselt.
Terapeut aitab mänguril koostada teraapia eesmärgid, mis võivad olla igal inimesel individuaalsed. Näiteks võivad teraapia eesmärgid olla järgmised:
- Taastada usaldus lähisuhetes.
- Õppida ära tundma ja märkama hasartmängimisele viivaid situatsioone ja „päästikuid“.
- Õppida oma tunge kontrollima ja nendega toime tulema.
- Toimetulek oma emotsionaalse seisundi ja tunnetega (depressioon, põnevus – ebatõepärane eufooria, adrenaliin, kurbus, ärevus, süütunded, häbi)
- Tegeleda uute hobidega, leida muid tegevusi. Jms
Individuaalse teraapiaprogrammi teoreetiliseks aluseks on kognitiiv-käitumisteraapia (KKT) kontseptsioon. Kognitiiv-käitumisteraapia lähtub ideest, et inimeste probleemsed emotsioonid ja käitumine on seotud sellega, kuidas nad olukordi tunnetavad ja tõlgendavad.
Teraapiaprogrammi kaudu aidatakse inimesel mõista hasartmängimisega seotud problemaatikat, selle erinevaid aspekte ning õpetatakse eneseregulatsiooni viise, kuidas oma mängutungi kontrolli alla saada. Programmis keskendutakse hasartmängimisega seotud mõtlemise ja käitumise äratundmisele ja korrigeerimisele.