Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus (HNK) koostöös Eesti Hasartmängusõltlaste Ühinguga (HMS) viib käesoleva, 2009. a. mais-juunis läbi projekti „Anonüümsete mängurite tugirühma tegevuse jätkamine ja kaardistamine“.
Projketi eesmärgid on (1) Anonüümsete hasartmängurite tugirühma töö jätkamine 2009.a. mais-juunis (teostaja HMS) ning (2) Anonüümsete hasartmängurite tugirühmade töö kaardistamine ühtse üleriigilise hasartmängusõltuvuse alase kompetentsikeskuse loomise eesmärgil (teostaja HNK).
MTÜ Hasartmängusõltlaste Ühing alustas tegevust 2003 aastal Tallinnas, 2004.a. sai HMS esmakordselt tegevuse toetuseks finantseeringu Hasartmängumaksu Nõukogult. Tänaseks on tegevus laienenud ka teistesse Eesti linnadesse. Anonüümsete hasartmängurite tugirühma tegevus toimub maailmas levinud sõltuvushaigete toetamise põhimõttel, kus sõltuvusprobleemiga inimesed kogunevad, et oma probleemiga midagi ette võtta ning aidata samas teisi sõltuvushaigeid probleemist ülesaamisel.
2008.a II poolaastast alustas tööd hasartmängusõltuvuse ravi ja psühhosotsiaalse rehabilitatsiooni projekti raames ning Hasartmängumaksu Nõukogu rahastusel MTÜ Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskus (HNK). HNK kasutab sõltuvushaigete ravis teaduslikult tõestatud ja efektiivsemaks osutunud patoloogilise hasartmängimise teraapiaprogrammi.
Kirjeldatud tegevustes oli 2008.a rahastatud ühe probleemvaldkonnaga tegelemiseks kahe erineva MTÜ töö, kusjuures sageli said sihtgrupi esindajad abi mõlemalt poolt. Eelpool toodule tuginedes on käesoleva projekti eesmärgiks jätkata Anonüümsete hasartmängurite tugirühma tegevust mais-juunis 2009 ning samaaegselt kaardistada nimetatud tegvuse põhimõtted ja hinnata ühtse hasartmängusõltuvuse alase kompetentsi valdava nõustamis- ja tugisüsteemi loomise vajadust Eestis.
Hüpoteetiliselt võiksid ühtse tegevuse plussid olla järgmised:
– Ühe probleemvaldkonna e. hasartmängusõltuvuse süsteemne ravi ja rehabilitatsioon üle Eesti.
– Ravi- ja rehabilitatsiooniteenuse kompleksne kasutamine, ühtsete meetodite väljaarendamine.
– Ühtne tegevusraamistik, teavitus- ja ennetustegevus, sh ravialase info koondamine, avaldamine.
– Anonüümsete hasartmängurite tugirühma grupijuhtide koolitamine ja tegevuse tööjuhendamine (supervisioon) ning aruandlus.
– Partner riigile hasartmängusõltuvuse ennetuse- ja ravi valdkonnas: statistilise andmebaasi loomine, üks ja ühtne seire- ja hindamissüsteem olukorra kohta kogu riigis.
Projekti rahastab Hasartmängumaksu Nõukogu.