Duaalse protsessi teooria (dual process theory) väidab, et inimesed kasutavad informatsiooni filtreerimiseks ja hinnangute moodustamiseks kahte infotöötluse süsteemi. Intuitiivne ja analüütiline süsteem, mida Daniel Kahneman on nimetanud kiireks ja aeglaseks mõtlemiseks, mõjutavad meie otsuseid ja käitumist. Kuigi intuitiivne süsteem on tõhusaks ja tulemuslikuks igapäevaseks funktsioneerimiseks vajalik, toob kiirele intuitiivsele mõtlemisele toetumine hasartmängimises kaasa kallutatud ja vigased otsused.
Hasartmängijad kipuvad toetuma ekslikele ja ebaratsionaalsetele uskumustele, mis soodustavad riskikäitumist ja ülemäärast hasartmängimist. Mängurid kipuvad igapäevaelus õpitud seaduspärasid rakendama ka hasartmängimisel, kus need tõekspidamised kahjuks ei kehti. Selle tulemusena arenevad mänguritel välja kallutatud arusaamad ja tõlgendused sellest, kuidas hasartmängud töötavad. Arusaamad ühtivad personaalsete skeemide, varasemate kogemuste, mängumotivatsiooni ja soovmõtlemisega.
Tekkinud uskumusi kasutatakse edaspidises hasartmängimises otsuste tegemiseks ja riskide õigustamiseks. Hasartmängurid keelduvad tunnistamast oma vildakate uskumuste olemasolu, sest need ongi tihti hasartmängimise ettekäändeks ja õigustuseks. Hasartmängurite harimine nende endi otsustusprotsessidest ja analüütilise mõtlemise treenimine võib aidata alandada ohtlike uskumuste kinnistumist ja soodustada turvalisemaid hasartmängimise otsuseid.
Allikas:
Armstrong, T., Rockloff, M., & Browne, M. (2020). Gamble with Your Head and Not Your Heart: A Conceptual Model for How Thinking-Style Promotes Irrational Gambling Beliefs. Journal of Gambling Studies, 1-24.