Probleemne hasartmängimine on seotud erinevate teguritega. Näiteks ennustamatud ja ebaregulaarsed võidud pikendavad mängimise peale kulutatud aega ja suvalised värvide kombinatsioonid kallutavad panustamist. Mõningad mängustiimulid suurendavad impulsiivsete valikute tegemist. Kuigi hasartmängimisega tegeleb suur hulk ühiskonnast, tekib probleeme vaid vähestel. Seega on probleemse hasartmängimise mõistmiseks oluline vaadata ka individuaalseid tegureid.
Kuigi probleemse hasartmängimise ja isiksuse omaduste vahel on leitud seoseid, on “hasartmänguisiksuse” otsimisel jõutud vastuoluliste tulemusteni. Siinkohal on oluline eristada ka, mis tüüpi hasartmänguga on tegu. Näiteks on leitud, et inimesed, kelle koostöövalmiduse skoor on madalam, panustava rohkem kaardimängudes, spordiennustuses, bingos, väärtpaberiturul ja täringumängudes. Madalama meelekindlusega inimesed panustavad rohkem spordiennustuses ja loomade võiduajamises. Kõrgem skoor ekstravertsuses on seotud kaardimängude, täringumängude ja väärtpaberiturul panustamisega. Kõrgema neurootilisuse ja kogemusele avatusega inimesed panustavad rohkem loomade võiduajamisel ja väärtpaberiturul.
Lisaks on leitud, et probleemsetel mänguritel on välja joonistunud seosed, mida mitteprobleemsetel mänguritel ei esine. Näiteks madalama koostöövalmidusega probleemsed mängurid kipuvad mängivad rohkem kasiinodes kui mitteprobleemsed mängurid. Tulemused viitavad erinevatele seostele isiksusejoonte, hasartmängu tüübi ja probleemse ning mitteprobleemse mängurluse vahel. Seega peaksid edasised uuringud vaatama, kuidas isiksuseomaduste taksonoomiat hasartmängupoliitika kujundamisel, ennetustegevuses ja ravitegevuses paremini ära kasutada.
Loe lisaks: Whiting, S. W., Hoff, R. A., Balodis, I. M., & Potenza, M. N. (2019). An Exploratory Study of Relationships Among Five-Factor Personality Measures and Forms of Gambling in Adults With and Without Probable Pathological Gambling. Journal of gambling studies, 35(3), 915-928.