Interneti kasutamisega seotud sõltuvusprobleeme tunnustatakse Euroopa tasandil üha enam, sest rahvusvahelised tervishoiuorganisatsioonid on hakanud tegelema ka mängusõltuvusega. 2013. aasta aprillis tunnustas Ameerika Psühhiaatrite Assotsiatsioon interneti mängimise häiret viiendas vaimsete häirete diagnostilises ja statistilises käsiraamatus (DSM-5) ning 2018. aasta aprillis lisas Maailma Terviseorganisatsioon mängimise häire üheteistkümnendasse rahvusvahelisse haiguste klassifikatsiooni (RHK-11). Kuid Euroopas puuduvad antud perioodi kohta täpsemad andmed ja kogu maailmas puudub terviklik ennetav lähenemisviis.
Sel perioodil viidi seitsmes Euroopa riigis (Hispaania, Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia, Kreeka, Holland ja Taani) läbi 19 uuringut, kus hinnati üldist internetisõltuvust, videomängusõltuvust ja hasartmängusõltuvust. Leiti, et probleemse kasutusega isikud olid haritud noorukid, tavaliselt kaasuvate häiretega noored mehed ning kõige raskematel juhtudel olid videomängu- ja hasartmänguhäired seotud. Peamiseks raviviisiks oli kognitiivkäitumuslik teraapia, mõnikord kombineerituna süsteemse lähenemisega noorukitele.
Ennetustööks ühiskonnas laiemalt tuleks Euroopa tasandil kujundada uued poliitikad, mis arvestavad nende häirete levimuse, elanikkonna riski, soodustavate tegurite ning riigi sotsio-kultuuriliste ja majanduslike eripäradega. Uued regulatsioonid peaksid soodustama probleemide ja sõltuvuskäitumise varajast avastamist, parandama diagnoosivõimalusi ja toetama teraapia- ja ennetustegevusi.
Loe lähemalt:
Lopez-Fernandez, O., & Kuss, D. J. (2020). Preventing harmful internet use-related addiction problems in Europe: A literature review and policy options. International journal of environmental research and public health, 17(11), 3797.