COVID-19 pandeemia ajal suleti Soomes mitmed hasartmängusõltuvuse tugiteenused. Need, mis jäid avatuks, viidi üle veebi. Muuhulgas kadus ka sotsiaalne tugivõrgustik. 2020. aasta kevadel kogutud andmete põhjal järeldati, et veebi- ja nutiseadmepõhiseid tugiteenuseid ning teraapiat peeti positiivseks uuenduseks, millega tuleks kindlasti jätkata. Kergemate juhtumite puhul peeti esmase ennetusmeetmena oluliseks võimalust saada abi ja tuge kergemate veebipõhiste tugiteenuste võrgustiku kaudu nö distantsilt.
Uuringus toodi välja ka vajadus siduda hasartmängusõltuvuse tugi- ja raviteenused laiemalt ülejäänud tervishoiu- ja sotsiaalteenuste ning valdkondlike arengukavadega. Ennetuse ja tugiteenuste edukaks toimimiseks on vajalik erinevaid sektoreid hõlmav koorineeritud strateegia ja uuenduslikud terviklähenemised. Märkamine ja esmane sekkumine ei pea olema kitsalt vaid hasartmänguvõltuvusega tegelevate spetsialistide ülesanne.
Uuringu autorid rõhutavad, et hasartmängusõltuvusega kaasnev kahju on rahvatervist laiemalt mõjutav tegur ja seda tuleks käsitleda kõikidel tasanditel. Ennetusega tegelemisel tuleks arvesse võtta sotsiaalset heaolu tervikuna. Pandeemia on välja toonud ennetuse olulisuse, kus olulisel kohal on avalik informatsioon riskidest, kohustuslik piirangute seadmine, kättesaadavuse piiramine ja reklaami keelustamine.
Loe lähemalt: https://journals.sagepub.com/doi/full/10.1177/14550725211030727