Alaealiste hasartmängimine võib olla eriti ohtlik, kuid paraku on nende osalemine hasartmängudes tõusuteel. Sekkumised alaealiste hasartmängimise vähendamiseks on olemas ja neid ka kasutatakse. Kuid seni on ebaselgeks jäänud, millised käitumise muutmise tehnikad ja elluviimispraktikad on kõige efektiivsemad. Häid tulemusi on näidanud informatsiooni jagamine probleemse hasartmängimise emotsionaalsete, sotsiaalsete ja keskkondlike tekkepõhjuste ja tagajärgede kohta ning käitumuslikud eksperimendid.
Haiduslikel eesmärkidel läbiviidavad sekkumised üritavad täita seda lünka, millised riskifaktorid probleemse mängimiseni üleüldse viivad ja milliseid probleeme see kaasa võib tuua, lootuses, et kognitiivsed muutused vähendavad ka osavõttu hasartmängimisest. Käitumuslikes eksperimentides simuleeritakse hasartmängimist ja sellega kaasnevaid kahjusid kontrollitud keskkonnas. Sellised eksperimendid näitlikustavad osalejatele hasartmängude juhuslikkust ja aja jooksul tekkivat rahalist kahju. Hea sekkumise väljatöötamiseks peetakse oluliseks kasutada mõlemat tehnikat.
Käitumise muutmiseks peaks pakkuma hasartmängude alast informatsiooni riskidest ja tagajärgedest ning võimalust neid nüansse kontrollitud keskkonnas lihtsustatud kujul ise kogeda. Sekkumisi tuleks ellu viia näost-näkku kohtumistel, arvuti vahendusel või mugavalt kasutatavate andmekandjate abiga. Sekkumisi tuleks ellu viia sarnastel platvormidel, mida alaealised ka hasartmängimiseks kasutavad.
Loe lähemalt siit:
St Quinton, T., Morris, B., Pickering, D., & Smith, D. M. (2022). Behavior Change Techniques and Delivery Modes in Interventions Targeting Adolescent Gambling: A Systematic Review. Journal of gambling studies, 1-26.