Avaleht» Hasartmängusõltuvus

Mängimise faasid

Psühhiaater Robert L. Custer kirjeldab mängurluse erinevaid faase täieliku sõltuvuse kujunemiseni:

Võidu faasis tundub mängimine põnev ja mängija jaoks on olulisem võitmine, mitte niivõrd võidusumma suurus. Võidud tekitavad õnnestumise- ja kontrollitunde ning toidavad fantaasiaid võiduseeriate jätkumisest: “See juhtus eile õhtul, miks ei võiks see juhtuda ka edaspidi ja anda mulle 10 korda, 100 korda nii palju raha?”. Tasapisi saab mängimisest valdav meelelahutus ning ümbritsev elu kaotab mänguri jaoks tähtsuse. Optimism ja reaalsusele mittevastavad kujutlused võimalusest kerge vaevaga raha saada pimestavad, mängimisega kaasnev hasart ja põnevus viivad panuste suurendamisele.

Kaotuse faasis viib võitmatuse illusioon panuste pidevale suurendamisele. Kaotust tõlgendatakse isikliku ebaõnnestumisena ning panustatud raha tagasi võitmiseks ja enesetunde taastamiseks jätkatakse mängimist (ja taas kaotades). Mõeldakse üha enam mängimisele, otsitakse erinevaid raha saamise võimalusi. Sageli ei suudeta laenatud raha tagasi maksta, kuid mängur usub endiselt, et suudab „kaotatu tagasi teha kui ainult õnn pöördub”! Mängur valetab perekonnale ja sõpradele, on rahutu, ärritunud ja endasse tõmbunud. Vähehaaval jõuab ta äratundmisele, et ei suuda mängimist lõpetada ka seda tõsiselt soovides ja teda valdab mängimise üle kontrolli kaotamise tunne.

Meeleheite faasis puudub mänguril kontroll mängimise üle olles täielikult haaratud mängimise nõiaringi. Võlad kuhjuvad, elu keerleb mängimiseks vajaliku raha hankimise ümber kuni õigusvastaste tegudeni. Perekonnas ja tööl on kaotatud usaldus, kuid mängur usub endiselt, et tal hakkab varsti vedama. Kui seda ei juhtu, süveneb meeleheide veelgi kuni depressiooni tekkimiseni. Meeleheite faasi iseloomustavad lootusetuse tunne, emotsionaalne kokkuvarisemine, alkoholi ja/või muude uimastite kuritarvitamine, enesetapumõtted ja -teod.
/\/\

Aadress: Tatari 25-303, Tallinn 10116, telefon: (+372)15410, e-post: info@15410.ee