Avaleht» Hasartmängusõltuvus

Sagedasemad mängurlusega kaasnevad probleemid

- Depressioon
Kuni 75% mänguritest kannatavad depressiooni sümptomite all. Depressiooni ja mängimise põhjus-tagajärg ei ole selge ja enamasti konkreetsest juhtumist lähtuv. Depressiivne inimene võib kalduda teatud juhtudel mängurlusele ja ülemäärase mängimisega seotud probleemid võivad olla depressiooni allikaks.
- Enesetapumõtted
60% mänguritest mõtlevad enesetapule ja ~20% teevad suitsiidkatse. Enesetapumõtted on sageli tingitud majanduslikust kaosest, suurtest võlgadest, sassiläinud suhetest; kaotatakse töö, sõbrad, on õiguslikke probleeme, võlgade sissenõudjad käivad ukse taga ning pole mingit lootust asju korda saada. Valitsevad emotsioonid on lootusetus, masendus, üksindus. Täpselt ei ole teada, kui palju inimesi just mängurluse tõttu endalt elu võtavad, kuna statistika on selles osas ebatäpne. Paljud suitsiidid lähevad depressiooni arvele ning on raske selle põhjusi eristada.
- Ärevus ja viha
Mängurile on omane ärevus, muretsemine tuleviku pärast, lihaspinge ja võimetus lõdvestuda. Sagedased on pea- ja seljavalu, üldine väsimuse ja kurnatuse tunne, unehäired. Vähene ja ebakvaliteetne uni põhjustab väsimust, ärrituvust, vähest pingetaluvust. Meeleolud võivad olla väga vahelduvad ilma nähtava põhjuseta. Võib esineda paanikahoogusid. Valdavalt kogetakse viha iseenda ja oma pereliikmete vastu.
- Alkoholi tarvitamine
Sagedased on 2 varianti:
1) Enne mängitakse ja siis tarbitakse alkoholi selleks, et kaotusvalu vähendada;
2) Enne tarvitatakse alkoholi, alkohol vähendab kontrolli ja joobes minnakse mängima. Joobes riskitakse rohkem ja kaotatakse suuremaid summasid. 20 – 40% mänguritest on alkoholiprobleemid; 4 – 10% on probleemid narkootikumidega.
- Tööalased probleemid
Mõtted mängimisele takistavad tööle keskendumist, kannatab produktiivsus. Kolleegidelt raha laenamine, valetamine ja usalduse kaotamine tekitab pingeid suhetes ja võib viia sotsiaalse isolatsioonini.
- Valetamine
On osa mänguri igapäevasest elust. See muutub sageli automaatseks. Valetatakse oma käimiste, rahalise olukorra ja võlgade kohta. Antakse katteta lubadusi pereliikmetele, sõpradele ja iseendale.
- Kognitiivne kahjustus
Kognitiivse funktsioneerimise all peetakse silmas inimese intellektuaalset aktiivsust nagu mõtlemine, mälu, probleemide lahendamine, kontsentratsioon, järelduste tegemine jms. Sageli on mängurid oma probleemidest nii haaratud ja pinges, et nad ei suuda selgelt mõelda ega otsuseid teha.
- Füüsilised sümptomid
Sagedasemad on peavalu, kõrge vererõhk, gastro-intestinaalsed probleemid, kõhulahtisus, üldine lihaspinge ja -valud, nahaärritused ja muud nahaprobleemid.
/\/\

Aadress: Tatari 25-303, Tallinn 10116, telefon: (+372)15410, e-post: info@15410.ee